Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości? - kalkulator-ocac.auto.pl

Jakie obowiązki ma właściciel ubezpieczonej nieruchomości?


szukanie informacji o obowiązkach właściciela mieszkania
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Posiadanie własnej nieruchomości daje duże poczucie bezpieczeństwa, ale wiąże się także z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jako właściciel musisz regularnie dbać o czystość i starać się utrzymać posiadłość w dobrym stanie technicznym. Jednak to nie wszystko. Musisz pamiętać także o zobowiązaniach, które nakłada na Ciebie ubezpieczyciel. Sprawdź, o co musisz się zatroszczyć.

 

Kradzież z włamaniem, pożar, uszkodzenie mienia, zalanie, przepięcie – to tylko kilka ryzyk, od których możesz ubezpieczyć swoją nieruchomość wraz z mieniem domowym. Jednak nie zawsze otrzymasz odszkodowanie. Warunki, które musisz spełnić, aby uzyskać rekompensatę, zostały zawarte w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z pewnością otrzymałeś takie informacje przed podpisaniem umowy na polisę. Wśród zapisów OWU znajduje się fragment o obowiązkach właściciela względem nieruchomości. Dowiedz się więcej.

 

Obowiązki właściciela ubezpieczonej nieruchomości

Wykupiłeś polisę mieszkaniową, bo była jednym z warunków umowy kredytowej? A może zdecydowałeś się ubezpieczenie dla swojej nieruchomości na wypadek zdarzenia losowego, ponieważ cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa i spokój? Niezależnie od tego, co Tobą kierowało przy wyborze oferty ubezpieczeniowej, musisz pamiętać o tym, że wykupienie polisy to nie koniec Twoich obowiązków.

Towarzystwo ubezpieczeniowe dba nie tylko o interesy swoich klientów, ale także i o własne, dlatego wprowadziło do OWU zapis o powinnościach właściciela wobec nieruchomości. Ma to zapobiec wyłudzaniu odszkodowania oraz zmusić klienta do wzięcia odpowiedzialności za swoje mienie.

Do obowiązków właściciela należą:

 • zachowywanie środków ostrożności – wymienia się tutaj codzienne środki prewencyjne takie jak np. zamykanie okien i drzwi podczas opuszczania budynku, czy nie przekazywanie kluczy osobom trzecim,
 • prawidłowe użytkowanie mienia – ubezpieczyciel wymaga, aby urządzenia RTV i AGD były odpowiednio podłączone do sieci i prawidłowo użytkowane,
 • przestrzeganie aktualnych przepisów – w tym zasad BHP, przepisów prawa budowlanego i przeglądów technicznych,
 • zabezpieczenie własności – właściciel ma obowiązek wybrać zewnętrzne drzwi i okna, które spełniają wymogi bezpieczeństwa,
 • ratowanie ruchomości i ograniczenie szkód – z uwzględnieniem pierwszeństwa zachowania bezpieczeństwa własnego i najbliższych.

Obowiązki, które nakłada na właściciela ubezpieczyciel, nie są trudne do spełnienia ani skomplikowane, a mogą znacząco ograniczyć sytuacje, które wpływają na utratę mienia.

 

Jak przechowywać dokumenty dotyczące nieruchomości?

Do obowiązków właściciela należy także odpowiednie przechowywanie dokumentów nieruchomości takich jak:

 • pozwolenie na budowę,
 • protokoły – budowlane i ich aneksy, odbiorów częściowych i końcowych,
 • oświadczenia o odbytych przeglądach technicznych,
 • dokumenty potwierdzające ciągłość polisy, np. rachunku lub faktury,
 • spis mienia – to wymóg firm ubezpieczeniowych po szkodzie, jednak łatwiej będzie, jeśli zrobisz to przed szkodą. Wystarczy, że każdy zakupiony przedmiot umieścisz na listę wraz z jego ceną zakupu. Pomoże Ci to obliczyć szacunkowe straty finansowe i znacząco przyspieszy proces starania się o odszkodowanie.

Pamiętaj o tym, żeby przechowywać wszystkie dokumenty, protokoły i zaświadczenia otrzymane od służb po szkodzie – będą potrzebne do uzyskania rekompensaty od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Musisz zadbać także o to, żeby wszystkie dokumenty były dobrze chronione przed zniszczeniem np. zalaniem czy pożarem. Dobrym pomysłem jest przechowywanie ich w specjalnej kasecie. Jeśli jest to możliwe, warto zadbać o elektroniczne wersje. Dzięki temu łatwiej będzie odtworzyć oryginalne wersje.

 

Obowiązkowe przeglądy techniczne – o czym pamiętać?

Jeśli chcesz ochronić swoją nieruchomość przed nieszczęśliwym zdarzeniem, musisz o nią regularnie dbać i sprawdzać jej stan technicznych. Dlatego ubezpieczyciel wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów. Są to m.in. kontrole:

 • kominiarskie,
 • instalacji gazowej i wentylacyjnej,
 • instalacji elektrycznej i piorunochronnej,
 • kotłów i innych urządzeń cieplnych.

Tylko regularne działania mogą zapobiec uszkodzeniom mienia. Więcej szczegółów znajdziesz pod adresem: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-ubezpieczonej-nieruchomosci.

 

W przypadku wystąpienia szkody, właściciel, który zaniechał swoje obowiązki, nie otrzyma odszkodowania. Warto o tym pamiętać!

oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz