Auto zastępcze po kolizji z OC sprawcy - na jak długo przysługuje? - kalkulator-ocac.auto.pl

Auto zastępcze po kolizji z OC sprawcy – na jak długo przysługuje?


Auto zastępcze po kolizji z OC sprawcy
[Głosów:1    Średnia:5/5]

26OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem chroniącym wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Większość z nas utożsamia je jednak wyłącznie z pokrywaniem kosztów szkód wyrządzonych w wyniku zdarzenia. Warto mieć jednak na uwadze, że samo wypłacenie odszkodowania nie jest równoznaczne z odzyskaniem sprawnego pojazdu. Naprawa nierzadko wymaga czasu, a przy tym sami poszkodowani nie otrzymują odszkodowania natychmiastowo. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają także poszkodowanym samochód zastępczy. Wokół tej formy pomocy od ubezpieczyciela narosło wiele mitów. W tym artykule wyjaśnimy Ci kiedy przysługuje Ci auto zastępcze z polisy OC sprawcy i w jakich sytuacjach TU nie może odmówić Ci jego wydania.

Auto z OC sprawcy – komu przysługuje?

O ile przyznanie samochodu zastępczego do prowadzenia działalności gospodarczej nie budziło żadnych wątpliwości, o tyle pojawiają się one w momencie, gdy auto z OC sprawcy ma być wykorzystywane do celów prywatnych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia przyznania pojazdu poszkodowanym, którzy są właścicielami innego samochodu. W takich sytuacjach możemy jednak podważyć decyzje towarzystwa, gdy drugi pojazd nie może być przez nas użytkowany. Może się tak zdarzyć, kiedy właścicielem obu pojazdów jest jeden z małżonków i każdy z nich wykorzystuje po jednym samochodzie na dojazd do pracy. W momencie uszkodzenia jednego z nich, któryś z małżonków nie będzie miał środka transportu pozwalającego dojechać do pracy. Co najważniejsze ubezpieczyciel nie może odmówić przyznania samochodu zastępczego, tłumacząc swoją decyzję dostępnością publicznych środków komunikacji.

Auto zastępcze z polisy OC sprawcy – jak uzyskać?

Wielu poszkodowanych rezygnuje z samochodu zastępczego w obawie przed wieloma formalności, które będą musieli dopełnić. W praktyce jednak wynajem auta zastępczego z polisy OC sprawcy nie jest trudnym zadaniem. Ma on wówczas do wyboru trzy rozwiązania.

  1. Deklaracja korzystania z samochodu zastępczego przy zgłaszaniu szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego.
  2. Skorzystanie z samochodu oferowanego przez warsztat zajmujący się likwidacją szkody w naszym aucie.
  3. Wypożyczenie samochodu z wypożyczalni na własną rękę i przedstawienie poniesionych kosztów ubezpieczalni.

Warto dokładniej skupić nie na trzecim punkcie, ponieważ gdy nieodpowiednio do niego podejdziemy, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów związanych z wynajmem samochodu zastępczego.

Maksymalne stawki najmu samochodów zastępczych

Każdy ubezpieczyciel określa maksymalne stawki najmu samochodów zastępczych. W sytuacji, w której decydujemy się na wynajem samochodu na własną rękę, musimy pamiętać o tym, że wypożyczony pojazd musi być tej samej lub niższej klasy, co nasz. Gdy wybierzemy auto wyższej klasy, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia całej kwoty najmu samochodu zastępczego. Aby tego uniknąć, warto wybrać wypożyczalnię, z którą współpracuje firma ubezpieczeniowa. Niektóre z nich dysponują nawet własną flotą samochodów zastępczych.

Samochód zastępczy z OC sprawcy jak długo?

Jednym z najważniejszych pytań przy uzyskaniu samochodu zastępczego, jest to na ile przysługuje nam pojazd. W tym przypadku odpowiedź dostosowywania jest do rodzaju szkód naszego auta. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy miała miejsce szkoda częściowa z AC, a inaczej, gdy całkowita.

Szkoda częściowa z AC i OC

Szkoda częściowa dotyczy sytuacji, w których nasz pojazd jest uszkodzony w taki sposób, że jest możliwa jego naprawa, a sam jej koszt nie przekracza konkretnej wartości procentowej pojazdu. Wówczas z samochodu zastępczego możemy korzystać, dopóki nasz własny nie zostanie naprawiony. Co najważniejsze czas naprawy dotyczy okresu rzeczywistego, a nie technologicznego. Jak bowiem doskonale wie każdy z nas, rzadko się zdarza, że pojazd zostaje naprawiany od razu po odstawieniu do warsztatu. Najczęściej musimy czekać na nowe części, a dodatkowo naprawa także nie trwa chwili. Możemy być więc spokojni – ubezpieczyciel pokrywa koszty najmu samochodu zastępczego, aż do dnia, w którym nie otrzymamy swojego auta.

Szkoda całkowita – samochód zastępczy z OC sprawcy jak długo?

Nie zawsze naprawa samochodu po kolizji jest możliwa czy opłacalna. W takich momentach możemy mówić o szkodzie całkowitej. W jej przypadku ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie, które pozwoli nam zakupić nowy pojazd. Wówczas z samochodu zastępczego możemy korzystać do dnia wypłaty odszkodowania, a w niektórych, uzasadnionych przypadkach nawet dłużej.

Czy ubezpieczyciel może żądać zwrotu auta zastępczego?

Choć przepisy jasno podkreślają, kiedy i na jak długo należy nam się auto zastępcze, ubezpieczyciele często odmawiają pokrycia kosztów wynajmu pojazdu. W takiej sytuacji należy gromadzić wszelką dokumentację, nie tylko faktury za wynajem, ale także dokumenty potwierdzające proces naprawy naszego uszkodzonego auta. Gdy ubezpieczyciel odmówi pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, powinniśmy zgłosić reklamację, a jeśli to również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – zgłosić się do Rzecznika Finansowego. Ostatecznością w tym przypadku jest wkroczenie na drogę sądową. Jeśli zgromadzone dokumenty potwierdzają, że w momencie dokonywania napraw nie posiadaliśmy potrzebnego środka transportu, więc wynajem auta zastępczego był koniecznością, towarzystwo zostanie zmuszone do pokrycia kosztów z tym związanych.

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Mówiąc o odszkodowaniu i samochodzie zastępczym z OC sprawcy nie sposób pominąć konieczności sprawdzenia, czy sprawca zdarzenia posiada wykupioną polisę. Nie musisz wówczas czekać na funkcjonariuszy policji – możesz to zrobić na własną rękę. Zastanawiasz się jak i gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu? Wystarczy do tego tak naprawdę smartfon, w którym zainstalujemy jedną z dwóch aplikacji – „Na Wypadek” lub „UFG Kup Auto”. Aplikacje te mogą okazać się pomocne nie tylko przy zdarzeniach drogowych, ale także przy zakupie samochodu z drugiej ręki.

oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz