Wiek samochodu a ubezpieczenie OC – czy ma wpływ na cenę OC? - kalkulator-ocac.auto.pl

Wiek samochodu a ubezpieczenie OC – czy ma wpływ na cenę OC?


Wiek samochodu a ubezpieczenie OC
[Głosów:0    Średnia:0/5]

W Polsce w 2019 zarejestrowanych zostało około 770 tysięcy samochodów (zarówno nowych jak i używanych). Ministerstwo Cyfryzacji sprawdziło, że popularniejsze samochody w Polsce zostały wyprodukowane w latach 2018-2019 i w 2008 roku. Analizując, Polacy wybierają auta prawie nowe lub ponad 10-letnie. Nie każdego stać na kupienie nowego auta. Sprawdzimy, czy warto zaoszczędzić przy zakupie samochodu i czy cena polisy Odpowiedzialności Cywilnej ma coś wspólnego z wiekiem samochodu.

Czy wiek pojazdu wpływa na cenę OC?

Kupienie auta, który ma ponad 10 lat to wydatek od około 10 do 20 tysięcy złotych, w zależności od marki i modelu pojazdu. Konsumenci zazwyczaj wybierają samochody starsze, kupione zza zachodniej granicy (Belgia, Niemcy oraz Francja). Jaka była średnia kupna ubezpieczenia OC? W 2019 roku wynosiła około 689 zł. Raport przygotowany przez stronę rankomat.pl wskazuje, że na cenę ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej ma wpływ wiele czynników, między innymi:

  • marka auta,
  • model auta,
  • pojemność silnika,
  • ile kierowca ma lat,
  • czy kierowca miał stłuczki.

Sprawdziliśmy, czy wiek samochodu ma też związek z ceną dokupienia dodatkowych ubezpieczeń jak na przykład: autocasco (AC), assistance, czy Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW).

Obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej w Polsce jest najtańsze gdy kupujemy auto nowe, z salonu samochodowego. Najdroższa składka pojawi się przy samochodzie najstarszym.

Ubezpieczenie autocasco (AC) wręcz odwrotnie, tanieje wraz z wiekiem pojazdu. Najdrożej będzie wykupić je dla samochodu najnowszego, najmniej za najstarszy samochód. Warto pamiętać, że ubezpieczenie nie obejmuje samochodów starszych niż 20-letnie. Koszt reszty ubezpieczeń, jak asisstance, czy NNW nie jest uzależniona od wieku samochodu.

Jaki jest uśredniony wiek aut w Polsce?

Z raportu przeprowadzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów wynika, iż samochody w Polsce mają średnio około 13 lat (badania z 2018 roku). Patrząc przez pryzmat innych krajów Unii Europejskiej, wypadamy słabo. W rankingu zajmujemy 17 miejsce.

Najnowsze auta jeżdżą po drogach Luksemburga, statystyczny mieszkaniec jeździ 6-letnim autem. Badania z 2017 roku pokazywały, że statystycznie jeździliśmy 17-letnimi samochodami. Dodatki do obowiązkowego ubezpieczenia OC są coraz częściej wykorzystywane przez ubezpieczycieli, aby potencjalny konsument pokusił się o zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Podsumowanie

  • Średni wiek samochodu w Polsce w 2018 roku wyniósł 13 lat, a w 2017 roku, aż 17 lat.
  • Im samochód jest starszy, tym cena AC jest niższa – nie można wykupić tego ubezpieczenia dla samochodów starszych niż 20 lat.
  • W 2019 roku w Polsce zostało zarejestrowanych około 770 tysięcy pojazdów nowych i używanych.
  • Cena OC w dużej mierze jest zależna od roku produkcji auta – im jest ono starsze, tym droższa będzie polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC.
oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz