Dopisanie współwłaściciela do ubezpieczenia OC samochodu - jak to zrobić? - kalkulator-ocac.auto.pl

Dopisanie współwłaściciela do ubezpieczenia OC samochodu – jak to zrobić?


Dopisanie współwłaściciela do OC
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dopisanie współwłaściciela do OC jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, które pozwala sporo zaoszczędzić na wysokościach składek. Decydują się na nie w szczególności młode osoby, które w oczach towarzystwa ubezpieczeniowego należą do grupy osób stanowiących większe ryzyko wypadków na drogach. W takiej sytuacji osoba, która niedawno otrzymała dokument potwierdzający uprawnienia, decyduje się na dopisanie swojego rodzica jako współwłaściciela. Co jednak należy wiedzieć o tym rozwiązaniu? Czy dopisanie do ubezpieczenia samochodu ma same zalety?

Dopisanie współwłaściciela do OC – jak to działa?

Młody lub niedoświadczony kierowca niemal w każdym przypadku zapłaci znacznie więcej za ubezpieczenie OC od kierowcy, który może pochwalić się wieloletnią bezszkodową jazdą. Jednak w momencie, gdy ta druga osoba stanie się współwłaścicielem pojazdu, towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę jego historię ubezpieczenia. Tym samym możemy za polisę OC zapłacić tyle, co doświadczony kierowca, nawet jeśli pojazd w praktyce wykorzystywany jest głównie przez nas.

O dopisaniu współwłaściciela najlepiej pamiętać w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży. Wówczas należy w umowie zaznaczyć, że samochód nabywają dwie osoby. Wybierając to rozwiązanie, wszelkie formalności są zakończone. Nieco bardziej skomplikowane jest drugie rozwiązanie, w przypadku którego współwłaściciel ma zostać dodany do pojazdu, który już jest naszą własnością. W takiej sytuacji należy sporządzić akt darowizny.

Dopisanie współwłaściciela do OC – wady i zalety

Niezaprzeczalnie największą zaletą dopisania współwłaściciela do pojazdu jest możliwość uzyskania sporych zniżek od towarzystwa ubezpieczeniowego, nawet jeśli nie możemy pochwalić się zbyt długą historią ubezpieczenia. W przypadku młodych kierowców rozwiązanie to pozwala na gromadzenie zniżek bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów polisy. Te bowiem naliczane są wraz z kolejnymi latami bezszkodowej jazdy, nawet jeśli samochód ma współwłaściciela. Rozwiązanie to ma jednak także swoje minusy.

Osoba, która wyrazi zgodę na dopisanie jej jako współwłaściciel, musi liczyć się z tym, że w jej przypadku może pojawić się wiele minusów. Główną wadą jest ponoszenie pełnej odpowiedzialności za samochód. W praktyce oznacza to, że jeśli osoba, która zdecydowała się na dopisanie nas jako współwłaściciela, spowoduje wypadek, dochodzi do zapisania zdarzenia w historii dwóch współwłaścicieli. Tym samym wieloletni kierowca, który dotychczas mógł pochwalić się bezszkodową jazdą, utraci część zniżek, z powodu wypadku, w którym nawet nie brał udziału.

Jeśli zastanawiamy się nad dopisaniem współwłaściciela, musimy rozważyć zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Przede wszystkim decyzja powinna zostać podjęta przez obu kierowców, bez wywierania wpływu na tego bardziej doświadczonego. W końcu to on ma najwięcej do stracenia – zniżki, które wypracował przez wiele lat bezpiecznej, bezszkodowej jazdy.
Możesz uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC, dopisując współwłaściciela auta – dowiedz się, jak to zrobić: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/jak-mozna-uniknac-zwyzki-dla-mlodych-w-ubezpieczeniu-oc/33.html

oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz