Szkoda częściowa z ubezpieczenia AC - kalkulator-ocac.auto.pl

Szkoda częściowa z ubezpieczenia AC


[Głosów:0    Średnia:0/5]

Coraz więcej właścicieli pojazdów decyduje się nie tylko na wykupienie podstawowego ubezpieczenia OC, ale również dodatkowego – AC. Podejmując decyzję o zakupie polisy AC, z pewnością spotkasz się z pojęciami takimi jak szkoda częściowa i szkoda całkowita. Warto wiedzieć czym jest szkoda częściowa z ubezpieczenia AC – wiedza tam może przydać się w przyszłości, jeśli będziemy uczestnikami zdarzenia drogowego w postaci wypadku lub kolizji.

Różnica między szkodą całkowitą a szkodą częściową z AC

Wywnioskowanie czym jest szkoda częściowa z AC, jest proste już z samej nazwy. Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami szkód wynikają ze stopnia uszkodzenia auta. W przypadku szkody całkowitej nie ma mowy o naprawie samochodu – wysokość odszkodowania ustalana jest na podstawie metody dyferencyjnej. Oznacza to, że od wartości samochodu sprzed zdarzenia odejmowana jest wartość wraku. Uzyskany wynik, w zależności od wybranego ubezpieczyciela wskazuje na wysokość odszkodowania, które uzyskamy. W przypadku szkody częściowej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W jej przypadku samochód będzie mógł ponownie wrócić na drogę po uprzedniej naprawie.

Co to szkoda częściowa z ubezpieczenia AC?

W przypadku szkody częściowej samochód, który brał udział w zdarzeniu może zostać naprawiony – pod warunkiem, że koszty naprawy nie przekroczą 70 proc. jego wartości. Do obowiązków ubezpieczyciela należy pokrycie kosztów, które będą potrzebne do przywrócenia pojazdu do pełnej sprawności, czyli stanu sprzed szkody. W zależności od wariantu wykupionej polisy i samego ubezpieczyciela możemy spotkać się z dwoma sytuacjami: kiedy towarzystwo wypłaca środki bezpośrednio klientowi oraz kiedy rozlicza się ono z warsztatem.

Szkoda częściowa z ubezpieczenia AC – rozliczenie gotówkowe

W przypadku wariantu, kiedy wybieramy rozliczenie gotówkowe, możemy liczyć na wypłacenie odszkodowania na numer konta, które podaliśmy towarzystwu ubezpieczeniowemu. Wówczas kwestie związane z naprawą pojazdów należy załatwiać we własnym zakresie. Dotyczy to wyboru warsztatu i rozliczenia się z nim.

Szkoda częściowa z ubezpieczenia AC – rozliczenie bezgotówkowe

Drugim równie popularnym sposobem rozliczenia przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest pokrycie kosztów przedstawionych w fakturze przez warsztat, w którym został naprawiony pojazd.  Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że jako właściciel pojazdu nie musisz martwić się o wszystkie kwestie związane z rozliczeniem. Jedyne co pozostaje w obszarze Twojego działania, to wskazanie warsztatów samochodowego.

Czy odszkodowanie AC może zostać niewypłacone?

Istnieją sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może zmniejszyć wysokość wypłacanego odszkodowania, a nawet odmówić jego wypłacenia. Ten drugi przypadek dotyczy sytuacji, w których do wypadku doszło z winy klienta czy gdy był on pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Sytuacji kiedy spotkasz się z odmową wypłacenia kwoty, jest więcej. Warto się z nimi zapoznać dokładnie analizując OWU.

oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz