Ubezpieczenie AC – poradnik

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ubezpieczenie AC – Poradnik

Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenie autocasco dla samochodu, jest rzeczą, która potrafi przysporzyć sporo kłopotów, a polisa nieumiejętnie i niewłaściwie dobrana, może w przyszłości sporo kosztować właściciela pojazdu. Jednak przy odrobinie zaangażowania i cierpliwości, można znaleźć naprawdę dobre i w pełni chroniące pojazd ubezpieczenie.

Zanim rozpocznie się przeczesywanie Internetu należy zastanowić się na najbardziej podstawową sprawą, którą jest ustalenie jakiej właściwie ochrony się poszukuje. Przy starszych pojazdach często bywa tak, że w przystępnej cenie nie można znaleźć pełnego pakietu. W takich sytuacjach, trzeba będzie wybrać jedną rzecz, kosztem innej, a wiedząc co jest priorytetem, nie trzeba będzie się długo namyślać.

Różnorodność ofert autocasco

Gdyby się nad tym dobrze zastanowić, to dla każdego pojazdu, który spełnia wszystkie warunki, aby zostać ubezpieczony w AC, znalazłoby się przynajmniej kilkadziesiąt ofert, spośród których można by wybrać tą, która zarówno zakresem, jak i ceną spełniałaby jeśli nie wszystkie, to z pewnością większość wymagań jakie stawiałby jej właściciel pojazdu. To teoria, ale w rzeczywistości nie ma możliwości, aby sprawdzić każdą ofertę. Głównie dlatego, ze obecnie na polskim rynku jest około 25 towarzystw, z czego na tę liczbę składają się też mali ubezpieczyciele, którzy nie reklamują się na terenie całego kraju. Choć jest pewne, że nie można poznać wszystkich propozycji, warto zadbać o to, by poszukać ich ja najwięcej. Tylko zestawienie danej propozycji z inną pozwoli ocenić, czy jest korzystna, czy też nie.

Wybór najbardziej interesujących propozycji

Na pierwszy rzut oka ciężko jest ocenić, czy dana propozycja spełnia stawiane jej warunki. Jeżeli posiada się kilka lub kilkanaście propozycji, należy przejrzeć każdą i odrzucić te, które mają zbyt wygórowaną cenę, jak na możliwości właściciela pojazdu. Pozostałe oferty, trzeba będzie przeanalizować już bardziej szczegółowo i poświęcić im trochę więcej czasu. Ważną rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to, że w pierwszej kolejności należy sprawdzać zakres, a dopiero później eliminować polisy ze względu na cenę.

Jeśli przed rozpoczęciem szukania ubezpieczenia, posiadacz pojazdu przemyślał dokładnie, jakiej ochrony szuka, na obecnym etapie nie będzie miał problemów z wybraniem tych ofert, które go najbardziej interesują . Jeśli jednak podszedł do tematu na zasadzie „szukam dobrego AC”, może mieć teraz kłopot. Osoby, które poszukują autocasco dla swojego samochodu najczęściej szukają w takim ubezpieczeniu 3 najważniejszych, z ich punktu widzenia, rzeczy: braku udziałów własnych, zniesionej amortyzacji i serwisowej opcji naprawy. Nie zawsze możliwie jest połączenie na jednym wniosku wszystkiego, dlatego też dobrze jest wybrać jedną, najważniejszą dla kierowcy sprawę i na niej się skupić.

Udziały własne, jak mówi sama nazwa są pewną wysokością kosztów naprawy, określoną za pomocą procentów lub konkretnej kwoty, którą z własnej kieszeni będzie musiał pokryć właściciel samochodu, ale tylko w przypadku szkód częściowych. Jeżeli kierowcy zależy na tym, aby ewentualne naprawy były dokonywane w całości przez ubezpieczyciela, to powinien on poszukiwać ofert, w których przy punkcie „udział własny w szkodzie częściowej” będzie napisane „zniesione” lub „brak”. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zakupu ofert bez udziałów, dlatego też trzeba w takiej sytuacji szukać propozycji, które parametr ten mają na niskim poziomie. Nie należy jednak zbytnio obawiać się własnego wkładu, ponieważ jego posiadanie obniża cenę ubezpieczenia, co nie musi zaraz oznaczać, że trzeba będzie pokryć połowę kosztów naprawy. Najczęściej są to kwoty na poziomie 500 – 1000 zł lub 5% – 20% i często można je w pewnych granicach zmieniać.

Drugim ważnym wskaźnikiem autocasco jest amortyzacja, czyli określone procentowo zużycie części w pojeździe, związane z jego eksploatacją i wiekiem. Użycie amortyzacji oznacza, że ubezpieczyciel przy wymianie uszkodzonych po szkodzie części na nowe, odliczy od ich ceny procent zużycia starych. W praktyce – ubezpieczenie zostanie pomniejszone o określony przed zawarciem umowy procent. To również ten rodzaj warunków autocasco, który większość kierowców chciałaby mieć zniesiony, jednak nie zawsze jest taka możliwość, zwłaszcza w przypadku chęci ubezpieczenia samochodu 12-letniego lub starszego. Należy jednak zaznaczyć, że z amortyzacja powiązana jest ze sposobem naprawy pojazdu. Jeśli polisa gwarantuje naprawienie samochodu warsztacie, zużycie elementów pojazdu nie będzie uwzględniane, ponieważ najczęściej remont pojazdu w serwisie rozliczany jest bezgotówkowo, a co za tym idzie na podstawie faktur, które przedstawi zakład naprawczy.

Ostatnim z głównych parametrów, których poszukują osoby, chcące ubezpieczyć samochód w autocasco jest odpowiedni wariant naprawy, czyli sposób jakim będą naprawione uszkodzenia i wypłacone odszkodowanie. Zapis ten określa dokładnie, na jakich zasadach towarzystwo rozliczy się z zaistniałej szkody. Pierwszą możliwością jest wariant serwisowy (warsztatowy), polegający na oddaniu pojazdu po wypadku do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela, któremu zgłoszono szkodę. Samochód zostaje tam naprawiony, a rozliczeniem zajmuje się ubezpieczyciel i właściciel serwisu. Jest również droga opcja – kosztorysowa, która polega na tym, że po wystąpieniu szkody, u właściciela pojazdu zjawia się rzeczoznawca, który ogląda pojazd, wycenia straty i uwzględniając to, co zapisane zostało w umowie, sporządza kosztorys na podstawie którego po akceptacji przez klienta, zostaje wypłacone odszkodowanie. Drugi wariant może wydawać się bardzo niekorzystny, ale niekoniecznie musi taki być. Jeżeli kierowca posiada zaprzyjaźniony warsztat, to taką naprawę będzie mógł zrobić po kosztach, a i tak może nie wydać całego przesłanego odszkodowania. Ten wybór może okazać bardzo trafny w przypadku pojazdów ze starszych roczników, których naprawiać zwyczajnie nie byłoby sensu lub właściciel tego nie przewiduje. Po uszkodzeniu takiego samochodu, w wariancie kosztorysowym otrzymuje się odszkodowanie w gotówce, którą można rozporządzać wedle własnego uznania.

Powyższe 3 parametry są najczęściej poszukiwane w ofertach autocasco, jednak nie oznacza to, że muszą być najważniejsze dla wszystkich poszukujących AC. Każdy kierowca może oczekiwać innej rzeczy od swojego ubezpieczenia i tak jeden będzie wolał naprawę bezgotówkową, a inny pełne odszkodowanie po kradzieży pojazdu. Dlatego należy dokładnie przyglądnąć się każdej z wybranych ofert i dobierać ja wedle własnych preferencji.

Szukasz atrakcyjnej polisy? Sprawdź najlepsze ubezpieczenia OC AC na www.wowpolisa.pl

Autocasco Mini

Często, zwłaszcza w przypadku, gdy pojazd jest już wiekowy, nie ma możliwości, aby w niewygórowanej cenie zakupić pełne AC. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad polisą AC mini, która zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej (takiej, której wartość przekracza około 70% wartości pojazdu). Nie obejmuje natomiast szkód częściowych i te, musiałaby być naprawiane we własnym zakresie. Nie oznacza to, że AC mini, jest nieprzydatnym, wręcz przeciwnie. Skierowany jest najczęściej do osób, które mają pojazd o małej wartości lub tych, które nie obawiają się uszkodzenia swojego pojazdu, a jedynie jego całkowitego zniszczenia lub skradzenia. Zasady na jakich opiera się AC mini, są dużo jaśniejsze i mniej zawiłe niż te, które odnoszą się

Podstawa – ogólne warunki ubezpieczenia

Ważną rzeczą, o jakiej nie można zapomnieć zwłaszcza przy polisie autocasco jest przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), na podstawie których zawierana będzie umowa. W OWU zawarte są opisy wszystkich wariantów ochrony, a także wyłączeń, czyli sytuacji, w których ochrona nie obowiązuje, a towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Są to zazwyczaj sytuacje, w których właściciel lub kierowca wykazali się rażącym niedbalstwem, albo z premedytacją złamali obowiązujące przepisy drogowe np. prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu lub bez wymaganych uprawnień. Są to sprawy niezwykle istotne, ponieważ to właśnie te zapisy określają ogólne i szczegółowe elementy umowy.

Podsumowując, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

na początku należy zastanowić się, czego dokładnie oczekuje się od ubezpieczenia AC,

należy porównać ze sobą jak największą ilość ofert, nawet tych, które pochodzą od jednego towarzystwa,

w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na zakres, a potem na cenę,

propozycje eliminuje się po kolei, sprawdzając najbardziej interesujące właściciela parametry,

jednymi z najważniejszych parametrów na które należy zwracać szczególną uwagę są: udział własny, amortyzacja części i wariant naprawy pojazdu po szkodzie

przed zdecydowaniem o zakupie polisy koniecznie trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które muszą być udostępnione przed zawarciem umowy

w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie skontaktować się z infolinią porównywarki lub towarzystwa, które zaproponowało najlepszą ofertę autocasco.

Dodaj komentarz