25.02
2016
Rok 2016 przyniósł znaczące zmiany w świecie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyższe składki oraz wyższe kary za brak polisy. Czy to oznacza że należy rozpocząć oszczędzanie na zakup ubezpieczenia OC?
Przede wszystkim należy wiedzieć że istnieją na rynku narzędzia i zasoby które umożliwiają kupno OC w korzystnej cenie. O czym mowa? O porównywarkach oc i ac. Pozwalają one znaleźć tanie OC, a nawet pakiet OC+AC. Jedną z takich porównywarek jest https://ubezpieczamy-auto.pl. Aby wybrać najtańsze OC wystarczy wypełnić formularz odpowiadając na zawarte w nim pytania. Ilość pytań może przerażać niejedną osobę , jednak nie warto się zniechęcać, ponieważ służą one rzetelnemu wyliczeniu składki ubezpieczeniowej. Do obliczenia potrzebne jest m.in.: to jaki przebieg i silnik ma auto, uwzględniany jest wiek właściciela pojazdu, kod pocztowy czy rok produkcji samochodu.
O czym warto pamiętać?
Podczas zakupu OC warto pamiętać również o tym że na jego cenę wpływa np.: także to czy kupujący nie miał żadnej stłuczki albo posiada auto z mniejszą mocą silnika. Warto więc przemyśleć np. czy przy zakupie nowego auta konieczne jest branie modelu z dużą pojemnością silnika, czy jednak wybrać nieco mniejszą. Jeśli zastanawiamy się nad tym czy kupić dodatkową ochronę czyli -autocasco musimy mieć na uwadze wyposażenie samochodu, jego model oraz to co sami do niego dokupiliśmy. Dzięki temu można określić dokładnie w umowie co oprócz auta ma być jeszcze chronione. AC ma wiele zapisów które mogą nie być do końca jasne, dlatego tak ważne jest, aby zebrać trochę informacji na jego temat.
Czy warto ryzykować?
Ze względu na to że ceny polisy OC mogą pójść w górę, niektórzy właściciele pojazdów podejmują ryzyko i nie kupują obowiązkowego ubezpieczenia auta. Od stycznia 2016 roku kary za brak OC wyglądają następująco: samochody osobowe – naliczona kara to równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2015 r. – 3,5 tys. zł, w 2016 r. – 3,7 tys. zł), pozostałe pojazdy – nalicza się karę w równowartości 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2015 r. – 580 zł, w 2016 r. – 620 zł). Koszty za brak OC zależą również od czasu „nieposiadania” polisy: do 3 dni – nalicza się 20% pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni – nalicza się 50% pełnej opłaty karnej, powyżej 14 dni – właściciel będzie zobowiązany do wniesienia 100% opłaty karnej.
Zatem czy warto narażać się na bądź co bądź wysokie kary? Oczywiście, że nie. Dziś przemyślany zakup polisy nie będzie wcale oznaczał znacznego ubytku w naszym portfelu. Wystarczy że zrobimy rozeznanie na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych i porównamy kilkanaście firm które oferują korzystny zakup polisy. Bardzo dobrym i pomocnym narzędziem są porównywarki OC. Porównywarki wychodzą z cienia.
Sprawdź w porównywarce ubezpieczamy-auto.pl ofertę na tanie ubezpieczenie OC pod tym linkiem: https://ubezpieczamy-auto.pl/najtansze-oc/
oblicz składkę oc/ac