20.08
2021
Kupiłem samochód z wadą ukrytą co robić? – jest to pytanie pojawiające się w ogromnej liczbie w internecie. Przyczyna jest bardzo prosta – sprzedający chce otrzymać maksymalną stawkę za pojazd. Jakakolwiek wada samochodu sprawia, że jego wartość maleje. Jednak w takiej sytuacji sprzedawca nie pozostaje bezkarny, nawet jeśli umowa kupna-sprzedaży została sfinalizowana. Co robić, gdy została wykryta wada ukryta samochodu?
Co to jest wada ukryta samochodu?
Zanim przejdziemy do działań, które należy podjąć, jeśli wykryjemy, że sprzedawca nas oszukał, warto zapoznać się z odpowiedzią na pytanie: co to jest wada ukryta samochodu? Zwykle utożsamiamy ją z usterką, do której nie przyznał się poprzedni właściciel pojazdu lub komis. Jednak wada ukryta pojazdu dzieli się na dwie grupy:
- wada fizyczna,
- wada prawa.
O ile w przypadku pierwszej grupy łatwo wywnioskować co może zostać do niej zaliczone, o tyle druga może rodzić wiele pytań. Wada prawna dotyczy sytuacji, w których nowy właściciel ma trudności z zarejestrowaniem pojazdu z różnych przyczyn. Może także dojść do sytuacji, w której okaże się, że nabyty samochód pochodzi z kradzieży. Dużo częściej możemy mieć jednak do czynienia z wadą fizyczną. Dlatego to właśnie na niej skupimy się najbardziej.
- Polecane przez redakcję: Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Kupiłem samochód z wadą ukrytą – co robić?
Jeśli tuż po zakupie samochodu z drugiej ręki okazało się, że dokładny przegląd wykazał poważną usterkę, przede wszystkim nie powinniśmy zabierać się za jej naprawę. Wada ta stanowi dowód, że poprzedni właściciel pojazdu ukrył przed nami fakt jej istnienia. Choć mechanik, który zauważy wadę, nie powinien jej usuwać, musi sporządzić dokument, który będzie potwierdzać istnienie wspomnianej przez właściciela usterki. Dokument ten należy przedstawić poprzedniemu właścicielowi samochodu, bo to właśnie on ponosi za nią odpowiedzialność. Sprzedawca zobowiązany jest do usunięcia wady w terminie dwóch tygodni. Ogromne znaczenie w dochodzeniu praw ma to, kim jest sprzedawca. Jeśli kupiliśmy samochód w komisie, jesteśmy na dużo lepszej pozycji, niż gdybyśmy nabyli go od osoby fizycznej. Dlaczego?
- Polecane przez redakcję: Pakiet dealerski – co to jest?
Wady ukryte samochodu od osoby prywatnej i od komisu
Zakup samochodu z wadą ukrytą od komisu stawia nas na dużo lepszej pozycji, niż gdybyśmy kupili pojazd od osoby prywatnej. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba kupującą w momencie wykrycia ukrytej wady może powołać się na przepisy dotyczące rękojmi pochodzące z art. 556 Kodeksu Cywilnego.
W praktyce oznacza to, że kupujący ma prawo do:
- żądania obniżenia ceny,
- żądania naprawy lub wymiany pojazdu,
- odstąpienia od umowy i odzyskania poniesionych kosztów zakupu pojazdu.
Jeśli mimo udowodnionej winy sprzedawcy sprawa nie zostanie rozwiązana ugodowo, nabywca pojazdu może skierować ją do sądu. Do wykrycia ukrytych usterek nie zawsze dochodzi od razu po zakupie samochodu. Z tego powodu nabywca ma prawo do roszczeń z tytułu rękojmi przez dwa lata od chwili zakupu pojazdu. To właśnie w tym okresie należy zmieścić się z powiadomieniem byłego właściciela o ukrytej wadzie.
oblicz składkę oc/ac