Czy trzeba ubezpieczyć samochód, który nie jeździ? - kalkulator-ocac.auto.pl

Czy trzeba ubezpieczyć samochód, który nie jeździ?


[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jako właściciel samochodu masz obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane w ruchu drogowym. Ma Cię to chronić  przed wypłatą odszkodowań za koszty naprawy uszkodzonego auta lub wydatkami na leczenie albo uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej. Ale jeśli Twój samochód jest niesprawny lub właśnie nabyłeś nowy pojazd i nie korzystasz z dotychczasowego, możesz mieć wątpliwości co do tego, czy trzeba ten samochód ubezpieczyć.

Czy potrzebna jest polisa OC?

W praktyce ubezpieczenie komunikacyjne dotyczy nie tylko ruchu drogowego, ale również zagrożenia, które może pojazd stwarzać w czasie postoju. Jeśli pozostawisz go w niewłaściwym miejscu będzie nieruchomą przeszkodą.

Może też sprowadzić niebezpieczeństwo, na przykład poprzez stoczenie się na drogę. Albo zakradnie się złodziej i uruchomi auto, a odpowiedzialność spadnie na Ciebie. W związku z tym, musisz posiadać OC również wtedy, gdy okresowo lub całkowicie nie używasz swojego auta. Dane Twojego auta znajdują się w ogólnokrajowym systemie rejestracji pojazdów, więc nawet jeśli wstawisz auto do garażu, łatwo można stwierdzić, że nie jest ono ubezpieczone i grozi Ci za to wysoka kara pieniężna.

Kto może być zwolniony z OC?

Każde zarejestrowane auto musi mieć polisę OC. Nawet jeśli jest to ubezpieczenie auta, które nie jeździ i stoi na podwórku, w garażu, na ulicy lub niestrzeżonym parkingu. Z tych płatności możesz być zwolniony jedynie wtedy, gdy na stałe wyrejestrujesz samochód. To jest możliwe tylko w przypadku sprzedaży, udokumentowanej kradzieży albo trwałej utraty z innego powodu. Możesz też oddać zdezelowany samochód do zezłomowania, ale z kolei przepisy nie zezwalają na złomowanie auta bez OC. Dopiero po dostarczeniu zaświadczenia o kasacji pojazdu będziesz mógł go wyrejestrować. Jeśli sprzedasz auto za granicą musisz okazać dokument o zarejestrowaniu go w innym kraju. Tak więc jedynym wyjściem, aby nie wykupywać kolejnej polisy na nieużywane auto, jest udokumentowana sprzedaż lub zezłomowanie.

Samochody zabytkowe a OC

Z wymogu ciągłości odnawiania polisy OC zwolnione są jedynie samochody historyczne, czyli takie, które mają powyżej 40 lat. Oczywiście pod warunkiem, że nie będą one włączone do ruchu drogowego. Jeśli jesteś posiadaczem takiego okazu, zapewne włożysz wiele wysiłku w odrestaurowanie i doposażenie doprowadzające do wizualnego stanu pierwotnego. Może nawet uda Ci się go przystosować do jazdy.

Miłośnicy starej motoryzacji urządzają niekiedy zloty, rajdy lub wystawy dawnych samochodów. Znając kalendarz takich imprez, możesz wykupić specjalne OC dla samochodów zabytkowych na pewien okres. Niekoniecznie na cały rok, ale co najmniej na 30 dni. Jest to przywilej dla posiadaczy oldtimerów, którzy eksponowaniem samochodów zabytkowych przyczyniają się do dokumentowania rozwoju motoryzacji.

oblicz składkę oc/ac

Dodaj komentarz