24.11
2021
Każdy z nas doskonale wie, że ubezpieczyciel sprawcy wypadku jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania, gdy w wyniku zdarzenia doszło do urazu ciała czy uszkodzenia mienia. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że to nie jedyne szkody, jakie możemy ponieść w wyniku zdarzenia drogowego — szczególnie poważnego. Wielu poszkodowanych w wypadkach do dziś boryka się z silnymi traumami czy stanami lękowymi, mimo upływu wielu lat od dnia, w którym miały miejsce.
Osoby te nie pozostają jednak bez pomocy. Ubezpieczyciel zobowiązany jest bowiem do rekompensaty w związku z poniesionymi stratami nie tylko w sferze materialnej czy cielesnej — ale również psychicznej. Na jaką pomoc może liczyć poszkodowany?
Odszkodowanie powypadkowe – na co można liczyć?
Mianem wypadku określane jest zdarzenie drogowe, w wyniku którego doszło do obrażeń ciała. Bardzo często są to poważne uszkodzenia. Jednak nie tylko nasze ciało może zostać uszkodzone w wyniku takiego zdarzenia. Życie osób biorących udział w wypadku rzadko kiedy powraca do normalności sprzed wypadku. Dlatego tak ważne jest dochodzenie swoich praw, aby zapewnić, chociażby poczucie bezpieczeństwa finansowego, w sytuacji, gdy jakość naszego codziennego życia drastycznie spadła.
Urazy, które doznaliśmy w wyniku wypadku, mogą obejmować nasze rzeczy materialne, ciało, a także psychikę. W końcu poważne piętno, którym bez wątpienia jest wypadek, może na zawsze odmienić na gorsze nasze życie. Rany na psychice goją się znacznie dłużej niż te na naszym ciele.
W związku z obowiązującymi przepisami poszkodowanemu w zależności od konkretnego przypadku należy się:
- odszkodowanie,
- renta,
- zadośćuczynienie.
Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach przysługuje.
Odszkodowanie – czym jest?
Odszkodowanie to najczęściej spotykana forma rekompensaty. Dotyczy ona nie tylko wypadków, ale również kolizji, w których został uszkodzony jedynie pojazd. Ubezpieczyciel sprawcy zobowiązany jest w takiej sytuacji do pokrycia kosztów naprawy samochodu (w przypadku kolizji). Gdy mamy do czynienia z wypadkiem, a więc również uszczerbkiem na zdrowiu, ubezpieczyciel pokrywa nie tylko koszty naprawy pojazdu, ale również koszty związane z leczeniem. Co jednak najważniejsze obowiązuje także odszkodowanie z polisy OC (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/) sprawcy za uraz psychiczny, w przypadku, gdy konieczne są wizyty u psychologa lub psychiatry. Ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z leczeniem nie tylko ciała, ale także psychiki, która ucierpiała w wyniku zdarzenia.
Wielu poszkodowanych każdego dnia martwi się, że nie uzyska odszkodowania, ze względu na brak wykupionej polisy przez sprawcę. Mogą oni jednak pozostać spokojni. Wszystkie poniesione koszty pokrywa UFG, które w późniejszym czasie żąda od sprawcy zwrotu pieniędzy.
Zadośćuczynienie po wypadku samochodowym – co to?
Nie każdą szkodę można zaobserwować gołym okiem. W szczególności jeśli mowa o urazach psychicznych. Gdy poszkodowany w związku z wypadkiem drogowym odniósł poważny uraz na psychice, ma pełne prawo do uzyskania zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Co jednak najważniejsze — jest to świadczenie niezależne od otrzymanego odszkodowania lub renty.
Renta po wypadku
Życie osób poszkodowanych w wypadkach bardzo często diametralnie się zmienia. Nierzadko osoby te nie mogą kontynuować swojego życia zawodowego. A nawet jeśli pracują, dodatkowe wydatki związane z rehabilitacją czy leczeniem, nie gwarantują jakości życia zbliżonej do tej sprzed zdarzenia. Osoby te mają pełne prawo do uzyskania innego rodzaju świadczenia — renty.
Uraz psychiczny po wypadku samochodowym – odszkodowanie – kiedy przysługuje?
Zadośćuczynienie po wypadku drogowym jest świadczeniem, o które powinny ubiegać się osoby z objawami urazu psychicznego, będącego wynikiem zdarzenia.
Doznana trauma może tak naprawdę objawiać się na różne sposoby w naszym życiu. Czasami będą to napięcia lękowe, powracające traumatyczne wspomnienia czy koszmary senne. W terminologii specjalistów są one określane mianem stresu pourazowego. Innym razem poszkodowany może całkowicie rezygnować z podróżowania pojazdami z obawy o własne życie.
Nie ma konkretnych objawów, które decydują o tym, czy poszkodowanemu przysługuje zadośćuczynienie po wypadku samochodowym, czy też nie. Każdy złożony wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Ważne jest jednak to, że osoby z psychicznym urazem powypadkowym nie zostają bez pomocy. Jak to wygląda w praktyce? Ile wynosi odszkodowanie z OC sprawcy za uraz psychiczny?
Odszkodowanie za uraz psychiczny po wypadku – ile wynosi?
Nie tylko decyzja o wypłaceniu zadośćuczynienia podejmowana jest na podstawie indywidualnego rozpatrywania wniosku. Także to, ile poszkodowany otrzyma w ramach zadośćuczynienia, zależy od skali doznanych urazów na psychice.
Osoby poszkodowane powinny przede wszystkim wiedzieć, że jest to świadczenie wypłacane jednorazowo. Dlatego tak ważne jest złożenie wniosku, który obejmuje wszystkie doznane urazy. Na podstawie całości doznanych cierpień — zarówno fizycznych, jak i psychicznych — ustalana jest wysokość zadośćuczynienia.
Czynniki brane pod uwagę to m.in.:
- rodzaj cierpienia,
- intensywność cierpienia,
- długość odczuwanych cierpień,
- stopień nieodwracalności poniesionych strat,
- wpływ poniesionych szkód na życie poszkodowanego (zarówno osobiste, jak i zawodowe).
Wycena ludzkiego cierpienia jest tak naprawdę niemożliwa. Tylko poszkodowany wie, jak wiele szkód poniósł w związku z wypadkiem drogowym. Dlatego ilość czynników branych pod uwagę przy określaniu wysokości świadczenia jest bardzo duża. Mogą w nich wystąpić czynniki, które pojawią się u wielu poszkodowanych, ale także objawiające się w życiu wyłącznie jednego. Ważne jest, aby osoba ta możliwe jak najlepiej opisała poniesione straty. Dzięki temu kwota choć trochę zrekompensuje poniesione szkody. Choć w wielu przypadkach nawet otrzymane wysokie środki nie są w stanie w najmniejszym stopniu pokryć cierpień, które poszkodowany przeżywa na nowo każdego dnia, w związku z urazem psychicznym.
oblicz składkę oc/ac