08.10
2020
Posiadanie własnej nieruchomości daje duże poczucie bezpieczeństwa, ale wiąże się także z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jako właściciel musisz regularnie dbać o czystość i starać się utrzymać posiadłość w dobrym stanie technicznym. Jednak to nie wszystko. Musisz pamiętać także o zobowiązaniach, które nakłada na Ciebie ubezpieczyciel. Sprawdź, o co musisz się zatroszczyć.
Kradzież z włamaniem, pożar, uszkodzenie mienia, zalanie, przepięcie – to tylko kilka ryzyk, od których możesz ubezpieczyć swoją nieruchomość wraz z mieniem domowym. Jednak nie zawsze otrzymasz odszkodowanie. Warunki, które musisz spełnić, aby uzyskać rekompensatę, zostały zawarte w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Z pewnością otrzymałeś takie informacje przed podpisaniem umowy na polisę. Wśród zapisów OWU znajduje się fragment o obowiązkach właściciela względem nieruchomości. Dowiedz się więcej.
Obowiązki właściciela ubezpieczonej nieruchomości
Wykupiłeś polisę mieszkaniową, bo była jednym z warunków umowy kredytowej? A może zdecydowałeś się ubezpieczenie dla swojej nieruchomości na wypadek zdarzenia losowego, ponieważ cenisz sobie poczucie bezpieczeństwa i spokój? Niezależnie od tego, co Tobą kierowało przy wyborze oferty ubezpieczeniowej, musisz pamiętać o tym, że wykupienie polisy to nie koniec Twoich obowiązków.
Towarzystwo ubezpieczeniowe dba nie tylko o interesy swoich klientów, ale także i o własne, dlatego wprowadziło do OWU zapis o powinnościach właściciela wobec nieruchomości. Ma to zapobiec wyłudzaniu odszkodowania oraz zmusić klienta do wzięcia odpowiedzialności za swoje mienie.
Do obowiązków właściciela należą:
- zachowywanie środków ostrożności – wymienia się tutaj codzienne środki prewencyjne takie jak np. zamykanie okien i drzwi podczas opuszczania budynku, czy nie przekazywanie kluczy osobom trzecim,
- prawidłowe użytkowanie mienia – ubezpieczyciel wymaga, aby urządzenia RTV i AGD były odpowiednio podłączone do sieci i prawidłowo użytkowane,
- przestrzeganie aktualnych przepisów – w tym zasad BHP, przepisów prawa budowlanego i przeglądów technicznych,
- zabezpieczenie własności – właściciel ma obowiązek wybrać zewnętrzne drzwi i okna, które spełniają wymogi bezpieczeństwa,
- ratowanie ruchomości i ograniczenie szkód – z uwzględnieniem pierwszeństwa zachowania bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
Obowiązki, które nakłada na właściciela ubezpieczyciel, nie są trudne do spełnienia ani skomplikowane, a mogą znacząco ograniczyć sytuacje, które wpływają na utratę mienia.
Jak przechowywać dokumenty dotyczące nieruchomości?
Do obowiązków właściciela należy także odpowiednie przechowywanie dokumentów nieruchomości takich jak:
- pozwolenie na budowę,
- protokoły – budowlane i ich aneksy, odbiorów częściowych i końcowych,
- oświadczenia o odbytych przeglądach technicznych,
- dokumenty potwierdzające ciągłość polisy, np. rachunku lub faktury,
- spis mienia – to wymóg firm ubezpieczeniowych po szkodzie, jednak łatwiej będzie, jeśli zrobisz to przed szkodą. Wystarczy, że każdy zakupiony przedmiot umieścisz na listę wraz z jego ceną zakupu. Pomoże Ci to obliczyć szacunkowe straty finansowe i znacząco przyspieszy proces starania się o odszkodowanie.
Pamiętaj o tym, żeby przechowywać wszystkie dokumenty, protokoły i zaświadczenia otrzymane od służb po szkodzie – będą potrzebne do uzyskania rekompensaty od towarzystwa ubezpieczeniowego.
Musisz zadbać także o to, żeby wszystkie dokumenty były dobrze chronione przed zniszczeniem np. zalaniem czy pożarem. Dobrym pomysłem jest przechowywanie ich w specjalnej kasecie. Jeśli jest to możliwe, warto zadbać o elektroniczne wersje. Dzięki temu łatwiej będzie odtworzyć oryginalne wersje.
Obowiązkowe przeglądy techniczne – o czym pamiętać?
Jeśli chcesz ochronić swoją nieruchomość przed nieszczęśliwym zdarzeniem, musisz o nią regularnie dbać i sprawdzać jej stan technicznych. Dlatego ubezpieczyciel wymaga przeprowadzania regularnych przeglądów. Są to m.in. kontrole:
- kominiarskie,
- instalacji gazowej i wentylacyjnej,
- instalacji elektrycznej i piorunochronnej,
- kotłów i innych urządzeń cieplnych.
Tylko regularne działania mogą zapobiec uszkodzeniom mienia. Więcej szczegółów znajdziesz pod adresem: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-obowiazki-ma-wlasciciel-ubezpieczonej-nieruchomosci.
W przypadku wystąpienia szkody, właściciel, który zaniechał swoje obowiązki, nie otrzyma odszkodowania. Warto o tym pamiętać!
oblicz składkę oc/ac